لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت پیمانکاری در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت معماری در کرج ثبت شرکت گردشگری در کرج
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت موسسه در کرج مراحل ثبت شرکت در کرج شرایط ثبت شرکت در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج زمان ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج
ثبت تغییرات شرکت در کرج
ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج تغییر آدرس شرکت در کرج ورود و خروج شریک شرکت در کرج نقل و انتقال سهام شرکت در کرج انتخاب اعضا هیئت مدیره افزایش سرمایه شرکت
سایر خدمات
ثبت برند در کرج ثبت علامت تجاری در کرج ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج تشکیل پرونده مالیاتی در کرج اخذ جواز صنایع در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج رتبه بندی ( اخذ گرید ) در کرج
تماس با ما

تفاوت جواز تأسیس و پروانه بهره برداری


وکیل ثبت شرکت ها در این مقاله تلاش برآن دارد تا در مورد تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری مطالبی را ارائه نماید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و در صورت مواجه شدن باهر سوال و مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

حواز تاسیس چیست؟

به مجوزی که اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی به منظور به انجام رسانیدن یک فعالیت تولیدی و اقتصادی دریافت می کنند جواز تاسیس می گویند.موضو ع و مبحثی را که قصد دارید جواز بگیرید بایستی با موضوع شرکت ارتباط داشته باشد.
اشخاص و شرکت ها در قالب واحد های حقیقی و حقوقی قادر می باشند این جواز را اخذ نمایند منوط بر آن که قصد تاسیس و راه اندازی یک واحد تولیدی مانن کارخانه را داشته باشید.

پروانه بهره برداری چیست؟

به مجوزی که همه ی واحدهای صنعتی که مبادرات لازم، شامل تامین زمین وتاسیسات و احداث ساختمان،را به منظور نصب ماشین آلات خط تولید تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده اند اعم از این که دارای جواز تاسیس بوده اند یا نبوده اند داده می شود،پروانه بهره برداری گفته می شود.

پرسش‌های متداول
 1. مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز تاسیس
 2. تکمیل فرم‌های مربوطه
 3. ارسال از طریق سایت بهین یاب
 4. پیگیری از کارشناس
 5. حضور در سازمان
 6. تأیید توسط کارشناس

شرایط اخذ جواز مهندسی مانند آنچه بیان شد، بوده، به استثنای اینکه پس از تکمیل فرم کارشناس مربوطه می‌بایست جهت بازدید از واحد فنی مهندسی موردنظر اعزام گردد.

تفاوت جواز تأسیس و پروانه بهره برداری

سند نشانگر پیش‌بینی ظرفیت و نوع تولید یک محصول را جواز تأسیس گویند که زمان صدور آن پیش از تأسیس یک واحد صنعتی یا تولیدی است؛ اما پروانه‌ی بهره برداری، سند نشانگر نوع و ظرفیت تولید ایجاد شده‌ی یک محصول بوده که زمان صدور آن پس از تأسیس واحد صنعتی و قبل از آغاز تولید می‌باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز تاسیس

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز به صورت شخصیت حقیقی

 1. رونوشت مدارک هویتی شامل کپی شناسنامه و کارت ملی.
 2. کارت پایان خدمت(ویژه ی آقایان)
 3. آدرس و کد پستی و شماره های تماس محل اقامت دائمی.
 4. فهرست کالاهای درخواستی جهت تولید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز به صورت شخصیت حقوقی

 1. رونوشت شناسنامه مدیر عامل به همراه کارت ملی.
 2. کارت پایان خدمت مدیر عامل.
 3. آگهی تاسیس و آخرین آگهی تغییرات شرکت به همراه آدرس و شماره های تماس محل اقامت دائمی.
 4. فهرست کالاهای درخواستی جهت تولید.
 5. فهرست شهرک های صنعتی.
 6. کلمه"تولید" در موضوع فعالیت شرکت.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست صدور پروانه بهره برداری

 1. تکمیل فرم تقاضا در سامانه بهین یاب.
 2. رونوشت کارت ملی مدیر عامل.
 3. رونوشت همه مدارک شرکت جهت اشخاص حقوقی.
 4. رونوشت آگهی تغییرات شرکت در مورد شخصیت های حقوقی ( در صورت وجود )
 5. اسناد مالکیت زمین محل استقرار یا اجاره نامه و اقرار نامه رسمی برای محل های استیجاری
 6. اعتبار جوازتاسیس.
 7. رونوشت پایان کار ساختمانی.
 8. رونوشت قرارداد خرید امتیازهای آب و برق.
 9. اصل و رونوشت فاکتور خرید ماشین آلات.
 10. فاکتور خرید مواد اولیه.
 11. فاکتور خرید و اجرای سوله.
 12. ارائه اطلاعات پرسنل کارخانه از طریق فایل EXCEL.
 13. ارائه پاسخ استعلام های مربوطه.
 14. رسید پرداخت هزینه صدور پروانه بهره برداری.
 15. رسید پرداخت هزینه تمبر بانکی.

مراحل دریافت جواز تأسیس

 1. ایجاد حساب کاربری در سایت وزارت صنایع و اخذ کلمه‌ی کاربری و رمز عبور.
 2. ثبت درخواست.
 3. تعیین اولویت موضوع.
 4. صدور جواز.

موضوعات اولویت دار 

زمینه‌ی فعالیت‌ها جهت سرمایه‌گذاری طبق معیارهای اولویت‌بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت، شامل دو گروه اولویت‌دار (الف) و بدون اولویت (ب)‌ می‌باشند که اولویت (الف) ویژه‌ی سرمایه‌گذاری دارای امکان اخذ تسهیلات بوده، اما اولویت (ب) در صورت پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی اعطای تسهیلات صورت خواهد گرفت (پس از اعطای تسهیلات ویژه به گروه (الف)).

آیا تأیید اولویت یک موضوع سرمایه‌گذاری به معنای صدور جواز تأسیس متناسب با اولویت تعیین شده‌ی موضوع می‌باشد؟

 خیر، ممکن است اولویت فعالیتی در رده‌ی گروه (ب) قرار داشته باشد، اما جهت اعمال و اجرای زیرموضوعی از آن فعالیت، جواز (الف) صادر گردد و به عکس.              

چگونگی اطلاع یافتن از نوع اولویت موضوع 

ابتدا به بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری رفته و زبانه‌ی دارای اولویت (الف) یا بدون اولویت (ب)  را انتخاب نموده، سپس بر روی «نمایش» کلیک نمایید. در این صورت تمامی موضوعات دارای اولویت (الف) یا (ب) نمایش داده خواهد شد. اگر به دنبال رشته فعالیت مورد نظر می‌باشید، در قسمت طبقه‌ی موضوع بر روی گزینه‌ی «رشته‌ی فعالیت انتخابی خود» کلیک نموده و سپس فهرستی از موضوعات اولویت‌دار در آن زمینه را نمایش داده خواهد شد.

معیارهای اولویت بندی موضوعات سرمایه‌گذاری

از اهداف و معیارهای سرمایه‌گذاری، اشتغال زایی و تولید کالا در کنار مکان استقرار آن بر اساس ویژگی‌های کالا می‌باشد. علاوه بر موارد ذکرشده، برخی معیارهای انتخاب کالا شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. امکان صادرات.
 2. کیفیت محصول.
 3. کیفیت فرایند (مصرف انرژی، آب، ضایعات)
 4. وابستگی به خارج (مواداولیه، فناوری)
 5. پیشران بودن.
 6. نسبت سرمایه‌گذاری به اشتغال.
 7. فناوری بالا.
 8. ارزش افزوده‌ی بالا.
 9. تکمیل حلقه مفقوده (مواد یا تجهیزات تولید)
 10. جبران تحریم.
 11. ضروری بودن.
 12. تکمیل طرح‌های نیمه تمام.

برخی از معیارهای انتخاب مکان استقرار

 1. میزان بیکاری.
 2. امکان دسترسی به منابع و زیر ساخت‌ها (انرژی، آب، ریل، جاده، بندر، مواد اولیه و ... )
 3. نزدیکی به بازارهای مصرف.

مرحله‌ی پس از تکمیل فرم ثبت نام جواز

متقاضی موضوعات بخش ۵ گام ( موضوعات تعیین اولویت شده ) می‌بایست جهت صدور جواز در سیستم مربوط به اداره‌ی صنایع استان مربوطه ثبت نام نموده و در جهت اخذ جواز خود اقدامات لازم را انجام نمایند. موضوعات ۴ گام (بدون اولویت) طبق اولویت‌های سرمایه‌گذاری و موضوعات اولویت‌دار بررسی می‌شوند. حدود یک ماه بعد با برنامه‌ی راهبردی تطبیق داده می‌شوند.

اخذ زمین از سازمان شهرک‌های صنعتی

خرید زمین با متراژ درج شده در جواز تأسیس، می‌تواند مطابق با شرایط اداره‌ی صنایع استان انجام پذیرد به طوری که پس از اخذ جواز تأسیس، متقاضی می‌تواند ۳۰ درصد ارزش زمین را نقدی و باقی آن (۷۰ درصد)‌ را در مدت ۳۰ ماه به صورت اقساطی بازپرداخت نماید (هر ۳ ماه‌یک بار ۱۰ قسط)

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی نمودید صمیمانه سپاسگزاریم مشاوران و کارشناسان خبره و کاردان ما بهترین مشاور شما در همه ی امور ثبتی می باشند لذا کلیه ی امور ثبتی خود را به ما بسپارید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

شرکت سهامی چیست ؟

به شرکتی که سرمایه آن به صورت سهام قسمت شده باشد و سهامداران به اندازه سهام خود دارای مسئولیت هستند شرکت سهامی گفته می شود.

تنظیم طرح توجیهی در کرج

یکی از مسائل با اهمیتی که با ارائه طرح توجیهی میتوان از امتیازات آن بهره مند شد اخذ وام یا تسهیلات از بانکها می باشد

شرایط ثبت شرکت در کرج

تنها در صورتی شرکت شکل می گیرد که بین شرکا و سهامداران با در نظر گرفتن ضوابط و قوانین حقوقی قرادادی شکل بگیرد.

تفاوت جواز تأسیس و پروانه بهره برداری

سند نشانگر پیش‌بینی ظرفیت و نوع تولید یک محصول را جواز تأسیس گویند که زمان صدور آن پیش از تأسیس یک واحد صنعتی یا تولیدی است؛ اما پروانه‌ی بهره برداری، سند نشانگر نوع و ظرفیت تولید ایجاد شده‌ی یک محصول بوده که زمان صدور آن پس از تأسیس واحد صنعتی و قبل از آغاز تولید می‌باشد.

انتخاب اسم شرکت در کرج

اسم شرکت باید نوین باشد و پیش از این شخص دیگری همان نام را نباید به ثبت رسانده باشد و نامی که انتخاب می کند باید با دیگر اسامی که قبلا به ثبت رسیده دارای وجه تمایز و قابل شناسایی باشد

شرایط تعیین نام شرکت

هر شرکت برای تعیین نام شرایطی را باید رعایت نماید که در این مقاله به آن پرداخته می شود

هزینه ثبت شرکت در کرج

به ثبت رساندن شرکت متضمن هزینه های می باشد و به چندین مورد وابسته می باشد . هرکدام از موارد دارای هزینه های مخصوص به خود می باشند که با توجه به انواع شرکتها این هزینه ها نیز متغیر می باشد

ثبت طرح صنعتی در کرج

طرح صنعتی از زمره مقوله های مالکیت فکری میباشد و فقط محصول را از نظر زیبایی شناختی و تزئینی بررسی کرده و ظواهر یک محصول را مورد نظر قرار می دهد.

مدارک ثبت شرکت در کرج

مدارک ثبت شرکت در کرج برای هر کدام از قالب های ثبتی متفاوت می باشد و مؤسس باید بر اساس نوع فعالیت شرکت و هم چنین اعضا و شرکا مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و به اداره ثبت شرکتها جهت ثبت ارسال نماید .

ثبت شرکت خدماتی در کرج

شرکتهای خدماتی که در کرج به ثبت می رسند نیاز نمی باشد که مؤسس آن تحصیلات بالایی داشته باشد . معمولا از اهداف ثبت شرکتهای خدماتی ، ارائه خدمات می باشد

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟