لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت پیمانکاری در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت معماری در کرج ثبت شرکت گردشگری در کرج
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت موسسه در کرج مراحل ثبت شرکت در کرج شرایط ثبت شرکت در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج زمان ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج
ثبت تغییرات شرکت در کرج
ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج تغییر آدرس شرکت در کرج ورود و خروج شریک شرکت در کرج نقل و انتقال سهام شرکت در کرج انتخاب اعضا هیئت مدیره افزایش سرمایه شرکت
سایر خدمات
ثبت برند در کرج ثبت علامت تجاری در کرج ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج تشکیل پرونده مالیاتی در کرج اخذ جواز صنایع در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج رتبه بندی ( اخذ گرید ) در کرج
تماس با ما

افزایش سرمایه شرکت


در شروع به تعریفی از سرمایه می پردازیم : سرمایه از رکن های اصلی است که در کسب و کار و تجارت بسیار مهم می باشد .

زمانی که یک شرکت تجاری سرمایه ای را برای خود در نظر می گیرد به آن شرکت اعتبار می دهد در نتیجه تنها اعتبار دهنده این شرکت سرمایه آن می باشد . در قانون تجارت برای سرمایه شرکت سقفی در نظر گرفته شده است که نباید از آن سقف کمتر باشد ولی بالا بودن آن و بیشتر بودن آن برای شرکت مشکلی ندارد .

افزایش سرمایه شرکت در مجمع عمومی قابل انجام می باشد لذا در صورتی که این اختیار افزایش را به هیئت مدیره داده باشند و در اساسنامه شرکت این موردنیز ذکر شده باشد باید توسط ایشان انجام شود . زمانی که شرکت را تأسیس می کنند باید سرمایه شرکت مشخص شود و در اساسنامه شرکت قید گردد . توسط مؤسسین شرکت میزان سرمایه اولیه در نظر گرفته می شود سپس توسط شرکا این سرمایه تأمین می شود . تساوی آن در برخی شرایط امکان پذیر است و در برخی مواقع خیر . در برخی از مواقع باتوجه به نیاز های شرکت و نرخ تورم به دستور هیئت مدیره می توان افزایش سرمایه را در پی داشته باشد .

مرجع تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

افزایش سرمایه شرکت باید در مجمع عمومی تصویب شود این روند در شرکتهای تجاری معتبر است اما در شرکتهای سهامی علاوه بر اینکه مجمع عمومی برگزار می شود هیئت مدیره هم می تواند پیشنهاد افزایش سرمایه را اعلام نماید . گزارشی تهیه کرده و کلیه عوامل را در آن قید می نماید هم چنین بازرسان می توانند گزارش هیئت مدیره را بررسی نموده و نظرات خود را اعلام نمایند .

در نتیجه بعد از گزارش هیئت مدیره و بررسی بازرسان ، مجمع عمومی فقو العاده برگزار شده که باید به پیشنهاد هیئت مدیره باشد سپس در مورد افزایش سرمایه تصمیم گیری می شود . (ماده 116 قانون تجارت )

تبصره 1 : زمانی که افزایش سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده تصمیم گیری شد ، شرایط فروش سهام جدید و تأدیه قیمت آن را هم به اختیار هیئت مدیره واگذار می شود .

تبصره 2 : پيشنهادهيئت مديره راجع به افزايش سرمايه بايدمتضمن توجيه لزوم افزايش سرمايه ونيزشامل گزارشي درباره امور شركت ازبدوسال مالي درجريان واگرتاآن موقع مجمع عمومي نسبت به حسابهاي سال مالي قبل تصميم نگرفته باشدحاكي از وضع شركت از ابتداي سال مالي قبل باشد گزارش بازرس يا بازرسان بايد شامل اظهار نظر درباره پيشنهاد هيئت مديره باشد.

روش های افزایش سرمایه

روشهای افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی را به دو روش می توان انجام داد افزایش از طریق تعداد سهام و افزایش سرمایه از طریق افزایش اسمی هر سهم .

افزایش سرمایه از طریق افزایش تعداد سهام

بدین صورت می باشد که تعداد سهام افزایش می یابد یعنی تعداد اگر 100 سهم باشد به 10000 سهم می رسد این در واقع بدین صورت که تغییری در ارزش اسمی سهام انجام نمی شود . (در این جا منظور ارزش اسمی هر سهم است و ارزش بازاری و صرف سهام ملاک نیست)

زمانی که تعداد سهام افزایش یافت ، صاحب هر سهمی می تواند بر اساس تعداد سهامی که دارد مجدد سهام جدید خریداری کند . باتوجه به شرایطی در قانون تجارت در مورد این نقل و انتقال سهام ذکر شده است .در ماده 166 ، صاحبان سهام در خرید سهام جدید نسبت به سهامی که مالک هستند حق تقدم دارند و هم چنین می توانند نقل و انتقال را انجام دهند. مطابق گزارش هیئت مدیره که بازرسان آنرا بررسی نموده اند می توان برخی از سهامداران را سلب حق تقدم نمایند و یا می توانند سهام جدید را مختص به شخص و یااضخاصی قرار دهند .

افزایش سرمایه از طریق افزایش ارزش اسمی هر سهم

در این روش بجای اینکه تعداد سهام افزایش یابد ، ارزش هر سهم ارتقا پیدا می کند .و هم چنین ارزش سهام افزایش پیدا می کند . بدین صورت که برای ارزش اسمی از 1 میلیون ریال به 10 میلیون ریال ارتقا می یابد . (در این جا منظور ارزش اسمی هر سهم است و ارزش بازاری و صرف سهام ملاک نیست)

زمانی که افزایش سرمایه از طریق ارزش اسمی هر سهم انجام می شود باید توجه کرد که محدودیت هایی قانون گذار برای این نمونه از افزایش قرار داده شده ست

در ماده 159 لایحه اصلاحی اعلام شده است که کلیه صاحبان سهام باید موافق باشند که افزایش سهام از طریق بالابردن مبلغ اسمی سهام موجود باشد در نتیجه صاحبان سهام باید این مورد را تعهد کند . این ماده این موضوع را بیان می کند که اکثریت نمی توانند تصمیم گیرنده سهامدار باشند جهت افزایش سرمایه شرکت  نمایند . بدلیل اینکه شرکا زمانی که سرمایه افزایش می یابد باید آن را تعهد کنند در غیر اینصورت هر شخصی نمی تواند این تعهد را قبول کند .

در صورتی می توان افزایش سرمایه به صورت افزایش ارزش اسمی هر سهم انجام شود که افزایش سرمایه حاصل پرداخت نقدی پذیره نویسی باشد . در ماده 188 قید شده است که افزایش سرمایه توسط بالابر دن مبلغ اسمی سهام موجود ی می باشد که باید کلیه افزایش سرمایه به صورت نقد پرداخت شود . هم چنین زمان پذیره نویسی سهام جدیدی در مقابل افزایش سرمایه صادر می شود کلا باید پرداخت و یا تهاتر گردد.

در افزایش سرمایه اخیر زمانی که کلیه سهامداران نسبت به افزایش سرمایه رای مثبت دهند و این افزایش سرمایه را از طریق افزایش ارزش اسمی سهام عملی سازند عملا مشاهده میشود که نیازی به ایجاد تشریفات حق تقدم برای سهامداران نمیباشد زیرا هر یک نسبت به سهامی که دارند از این افزایش سرمایه منتفی میگردند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه شرکت در مجمع عمومی قابل انجام می باشد لذا در صورتی که این اختیار افزایش را به هیئت مدیره داده باشند و در اساسنامه شرکت این موردنیز ذکر شده باشد باید توسط ایشان انجام شود .

آگهی کاهش سرمایه

پس از کاستی ها و فزونی ها ی صورت گرفته بر روی سرمایه شرکت در طی فعالیت آن ، کاهش اجباری بر روی سرمایه کنونی و حال شرکت اعمال می گردد.

انتخاب اسم شرکت در کرج

اسم شرکت باید نوین باشد و پیش از این شخص دیگری همان نام را نباید به ثبت رسانده باشد و نامی که انتخاب می کند باید با دیگر اسامی که قبلا به ثبت رسیده دارای وجه تمایز و قابل شناسایی باشد

ورود و خروج شریک شرکت در کرج

در صورتی که یکی از شرکا بخواهد بر اساس دلایلی با شرکت دیگر شراکتی نداشته باشد میتوان با در نظر گرفتن تحقیقات و تفحصاتی که در نظر می توان گرفت کاهش سرمایه شرکت و یا افزایش سرمایه شرکت را در پی داشته باشد .

ثبت شرکت خدماتی در کرج

شرکتهای خدماتی که در کرج به ثبت می رسند نیاز نمی باشد که مؤسس آن تحصیلات بالایی داشته باشد . معمولا از اهداف ثبت شرکتهای خدماتی ، ارائه خدمات می باشد

تشکیل پرونده مالیاتی در کرج

اساس تشکیل پرونده مالیاتی در کرج اینگونه است تشکیل شرکت باید به سازمان مالیاتی اعلام شود و طبق قوانین مالیاتی دو در هزار سرمایه شرکت را تادیه کند

استعلام ثبت شرکت در کرج

سیستم استعلام ثبت شرکتها امکانی است که جهت بیشتر افراد ، مجموعه ها و شرکت ها در نظر گرفته شده است

شرایط انتخاب اسم شرکت

برای انتخاب نام شرکت باید عوامل مختلفی را در نظر داشت و به دلیل اینکه هویت حقوقی به افراد میدهد باید قانون را بطور دقیق رعایت کنند و این اسم طبق همین قانون انتخاب گردد.

پروانه بهره برداری چیست ؟

به مجوزی که به تمامی واحدهای صنعتی دارای جواز تأسیس یا عدم آن، برای مقاصدی من جمله، نصب ماشین آلات خط تولید، فراهم آوری منابع انسانی و همچنین تولید آزمایشی اعطا ‌می‌گردد، پروانه‌ی بهره برداری ‌می‌نامند

ثبت برند در کرج

ثبت برند در کرج مالکیت انحصاری آن در اختیار صاحب برند خواهد بود و دیگر افراد مجاز به استفاده از آن نخواهند بود.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟