لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت پیمانکاری در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت معماری در کرج ثبت شرکت گردشگری در کرج
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت موسسه در کرج مراحل ثبت شرکت در کرج شرایط ثبت شرکت در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج زمان ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج
ثبت تغییرات شرکت در کرج
ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج تغییر آدرس شرکت در کرج ورود و خروج شریک شرکت در کرج نقل و انتقال سهام شرکت در کرج انتخاب اعضا هیئت مدیره افزایش سرمایه شرکت
سایر خدمات
ثبت برند در کرج ثبت علامت تجاری در کرج ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج تشکیل پرونده مالیاتی در کرج اخذ جواز صنایع در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج رتبه بندی ( اخذ گرید ) در کرج
تماس با ما

پروانه بهره برداری وزارت صنایع


ما در این مقاله برآنیم تا در مورد پروانه بهره برداری صنایع مطالبی را ارائه نماییم مقاله را بخوانید و در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای با مشاوران و کارشناسان وکیل ثبت شرکت ها در ارتباط باشید.

پروانه بهره برداری چیست؟

به مجوزی پروانه بهره برداری گفته می شود که برای کلیه فعالیت های صنعتی صادر می شود. در صورتی می توان پروانه بهره برداری را کسب کرد که کلیه پیش نیازهای ضروری جهت شروع فعالیت تدارک دیده شده باشد به عنوان مثال تهیه زمین تاسیسات، ساخت بناها ، نصب دستگاه های خط تولید، تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی . کلیه واحدهای صنعتی در حال اشتغال به فعالیت های اقتصادی حائز شرایط لازم می توانند نسبت به کسب یا باطل نمودن پروانه بهره برداری عمل کنند.

مزایای برخورداری از پروانه بهره برداری

 1. ثبت برند در هر رسته صنفی با کسب پروانه بهره برداری تسهیل می شود.
 2. می توانید از تسهیلات بانکی استفاده نمایید.
 3. معافیت مالیاتی مشمول افرادی می شود که مشغول فعالیت های هنری می باشند.
 4. افرادی از پرداخت جریمه های معوقات اقساط بانکی معاف می شوند و مشمول بخشش جرایم می گردند که با داشتن پروانه بهره برداری از تسهیلات بانکی استفاده کرده باشند.
 5. در اولویت اخذ گواهینامه های مختلف خواهند بود.
 6. با در اختیار داشتن پروانه بهره برداری قادر به شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی به منظور معرفی محصولات و سودآفرینی خواهید بود.
 7. مشمول برخورداری از کلیه تشویقات وزارت صنعت خواهید شد.

آیین نامه اخذ پروانه بهره برداری

کلیه واحدهای صنعتی دارای جوازیا اعلامیه تاسیس یا بدون آن، با پیروی از مقررات ملزم به کسب پروانه بهره برداری می باشند قبل از اینکه نسبت به نصب دستگاه های خط تولید، استخدام نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی اقدام کنند.  

 1. منظور از تولید آزمایشی نصب، راه اندازی تجهیزات ودستگاه های مرتبط با تولید انبوه محصول درطی مدت معلوم می باشد. سازمان صنایع  معادن استان ، مرجع ذیصلاحی است که مشخص می کند تولید انبوه صورت گرفته یا خیر.  
 2. گرفتن پروانه بهره برداری در محدوده ۱۲۰ کیلومتری تهران و محدوده ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان غیرممکن و ممنوع می‎باشد.
 3. گرفتن پروانه بهره برداری برای قسمت آماده بهره برداری از ظرفیت کلی ، عاری از ایراد می باشد.
 4. بدون رعایت ضوابط ماده 1 و تنها با توجه به موارد قید شده در مقررات استقرار می توان تغییرات ظرفیت را در پشت پروانه بهره برداری نوشت.
 5. مطابق ماده (2، 3) صورت جلسه شورای عالی صنایع که در تاریخ 30/5/1364 برگزار شد و متعاقب قوانین و مقررات پروانه بهره برداری ، واحدهای دارای گواهی فعالیت صنعتی و کارت شناسایی به شهرکهای صنعتی مجازمنتقل می شوند.
 6. به واحدهایی سرویس رسانی می شود که کارت شناسایی و گواهی فعالیت صنعتی مانند پروانه بهره برداری در اختیار دارند ولی هنگامی می توانند در نوع تولید، گسترش کار و افزایش محدوده فعالیت خود تغییراتی انجام دهند که به شهرک های صنعتی منتقل شده باشند.
 7. تاریخ کسب پروانه بهره برداری با تاریخ بهره برداری یکسان بوده و با اجرای آن فرایند کسب پروانه بهره برداری قسمت تولیدی با رویه های صنعتی هماهنگ و یکسان می گردد.

مراحل اخذ پروانه بهره برداری

 1. تحویل مدارک لازم توسط درخواست کننده.
 2. تحقیق درخصوص اطلاعات از سازمان های مسئول (محیط زیست‏‏، مرکز بهداشت، کار و امور اجتماعی، اداره نظارت بر مواد غذائی و داروئی و …)
 3. تحویل فرم پر شده پروانه بهره برداری.
 4. بازرسی از واحد جهت مشخص کردن ظرفیت آن و تعیین صحت اطلاعات مندرج در فرم توسط  کارشناس.
 5. واریز هزینه تمبر پروانه بهره برداری.
 6. کسب پروانه بهره برداری.

مدارک لازم جهت کسب پروانه بهره برداری

 1. رسید پرداخت عوارض مجوز فعالیت اقتصادی.
 2. کپی کلیه مدارک شرکت جهت اشخاص حقوقی.
 3. کپی شناسنامه کارت ملی اشخاص حقیقی.
 4. تحویل پایان کار ساختمانی اخذ شده از سازمان عمران و توسعه شهری.
 5. تاییدیه استاندارد برای واحد‎ها‎ی مشمول استاندارد اجباری.
 6. کپی برابر اصل سند مالکیت و یا اجاره نامه محل کسب و کار.
 7. تاییدیه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی برای واحدهای مواد غذائی، داروئی و بهداشتی.
 8. تاییدیه استانداری، اداره کل محیط زیست بهداشت و کار و امور اجتماعی برای پروژه ذیربط.

تغییر مکان واحدهای دارنده پروانه بهره برداری

تغییرات پروانه بهره برداری متناسب با تغییر محل جغرافیایی به شرح زیر صورت می گیرد.

درصورتی که محل واحد در حوزه استان تغییر یابد ، می بایستی پس از اخذ پروانه بهره برداری قبلی، نسبت به باطل نمودن آن و اخذ پروانه جدید مطابق مفاد مقرر شده در ماده ۱ از سازمان صنایع و معادن استان ذیربط اقدام شود. ( محل جدید واحد در پشت پروانه جدید نوشته می شود )

درصورتی که محل واحد از استانی به استان دیگر متنقل شده باشد ( به استثنای محدوده ۱۲ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری اصفهان ) پروانه بهره برداری جدید پس از دریافت درخواست متقاضی مطابق ماده 1 دستور فوق پس کسب پروانه بهره برداری قبلی توسط سازمان صنایع و معادن مبداء و باطل شدن آن توسط سازمان صنایع و معادن مقصد صادر میگردد.

نهادهای اجرایی و موسسات مرتبط به آنها ملزم هستند براساس مقررات اجرایی ازکاربرد نام ها، عنوان ها و اصطلاحات خارجی اجتناب کرده و باید به درخواست کنندگان پروانه بهره برداری اعلام نمایند تا قبل از صدور آن پروانه اسم محصول یا شرکت خود را عوض کرده و اسم فارسی انتخاب نمایند.

پس از پر کردن فرم ها و تحویل اسناد و مدارک ، حداکثر 15 روز طول می کشد تا پروانه بهره برداری صادر شود.  

نهاد مسئول بر اجرای آیین نامه فوق ، معاونت امور تولید می باشد.

پس از کسب مصوبه و تاییدیه وزیر صنایع و معادن می توان در مفاد آیین نامه فوق دخل و تصرف نمود.

باطل کردن پروانه بهره برداری

ابطال پروانه بهره برداری مشروط به موارد زیر توسط سازمان صنایع و معادن استانها انجام می شود :

۱- واحدهایی را که بواسطه در اختیار نداشتن امکانات تولیدی نظیر محل تولید ، دستگاه ها و دیگر مولفه های مهم تولیدی به عنوان واحد تولیدی فعال شناخته نمی شوند

۲- پس از وصول تقاضای مکتوب دارندگان پروانه بهره برداری

تذکر : لازم است تحت وجود هر یک از شرایط بالا، پس از بازرسی کارشناس از محل واحد، یک گزارش جامع با ذکر علل ابطال پروانه تهیه شده و پس از وصول پروانه اصلی و باطل کردن آن و درج این مورد در پرونده واحد، نامه ای مبنی بر ابطال آن به درخواست کننده فرستاده شود.

ارسال یک نسخه از کپی نامه ابطال پروانه به واحدهای زیر :

 1. اداره صنایع تخصصی مربوطه.
 2. اداره آمار و اطلاع رسانی وزارت صنایع ومعادن.
 3. اداره کل حفاظت محیط زیست استان.
 4. اداره کل کار و امور اجتماعی استان.
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

کارت بازرگانی چیست ؟

کارت بازرگانی مجوزی است که به دارندگان آن اعم از حقیقی یا حقوقی اجازه می دهد در حوزه صادرات و واردات مشغول تجارت شود. تعداد کثیری از کسانی که نسبت به اخذ کارت بازرگانی از وزارت بازرگانی اقدام کرده اند از مزایای آن برخوردار می شوند

ورود و خروج شریک شرکت در کرج

در صورتی که یکی از شرکا بخواهد بر اساس دلایلی با شرکت دیگر شراکتی نداشته باشد میتوان با در نظر گرفتن تحقیقات و تفحصاتی که در نظر می توان گرفت کاهش سرمایه شرکت و یا افزایش سرمایه شرکت را در پی داشته باشد .

پروانه بهره برداری وزارت صنایع

به مجوزی پروانه بهره برداری گفته می شود که برای کلیه فعالیت های صنعتی صادر می شود. در صورتی می توان پروانه بهره برداری را کسب کرد که کلیه پیش نیازهای ضروری جهت شروع فعالیت تدارک دیده شده باشد

شرایط تعیین نام شرکت

هر شرکت برای تعیین نام شرایطی را باید رعایت نماید که در این مقاله به آن پرداخته می شود

خانه

شسیسشیسشیسشسشی

ثبت موسسه در کرج

از جمله شرکت هایی که در کرج بعد از ثبت شخصیت حقوقی دست پیدا کرده اما فعالیت آنها تجاری نمی باشد موسسات غیر تجاری نامیده می شود

رتبه بندی ( اخذ گرید ) در کرج

معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جهوری معیارهای تشخیص صلاحیتی را مشخص کرده است که بر اساس آن در مورد رجحان شرکتها از لحاظ کیفیت و کمیت نسبت به یکدیگر امتیاز داده می شود که به آن گرید گفته می شود.

شرایط انتخاب اسم شرکت

برای انتخاب نام شرکت باید عوامل مختلفی را در نظر داشت و به دلیل اینکه هویت حقوقی به افراد میدهد باید قانون را بطور دقیق رعایت کنند و این اسم طبق همین قانون انتخاب گردد.

شرایط ثبت شرکت در کرج

تنها در صورتی شرکت شکل می گیرد که بین شرکا و سهامداران با در نظر گرفتن ضوابط و قوانین حقوقی قرادادی شکل بگیرد.

مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی مؤسس به مجمعی اطلاق می شود که تنها یک بار جهت بنا نهادن شرکت برگزار می شود و اولین مجمع شرکت سهامی محسوب می شود

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟