لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت پیمانکاری در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت معماری در کرج ثبت شرکت گردشگری در کرج
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت موسسه در کرج مراحل ثبت شرکت در کرج شرایط ثبت شرکت در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج زمان ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج
ثبت تغییرات شرکت در کرج
ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج تغییر آدرس شرکت در کرج ورود و خروج شریک شرکت در کرج نقل و انتقال سهام شرکت در کرج انتخاب اعضا هیئت مدیره افزایش سرمایه شرکت
سایر خدمات
ثبت برند در کرج ثبت علامت تجاری در کرج ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج تشکیل پرونده مالیاتی در کرج اخذ جواز صنایع در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج رتبه بندی ( اخذ گرید ) در کرج
تماس با ما

انواع مجامع عمومی


ما در این مقاله تلاش برآن داریم تا در مورد انواع مجامع عمومی مطالبی را به متقاضیان محترم ثبت شرکت ارائه نماییم مقاله را بخوانید و در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان وکیل ثبت شرکت ها در ارتباط باشید.

به هر اجتماعی که جهت معین نمودن وضعیت شرکت و تصمیم گیری توسط سهامداران و مدیران شرکت برگزار می گردد مجمع نام دارد. به بیانی دگر به گردهمایی افرادی که صاحبان سهام هستند جهت گرفتن تصمیماتی که سبب منفعت هایی برای انان می باشد مجمع گویند. مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده از مهم ترین مجامع شرکت هاس سهامی می باشند.

به طور کلی دعوت به مجامع عمومی اعم از عادی سالیانه .عادی.عادی به طور فوق العاده و مجمع فوق العاده با هیات مدیره شرکت سهامی است.

در تمامی موارد برای انکه صاحبان سهام را به تشکیل مجمع های عمومی دعوت کنند در روزنامه کثیر الانتشار اگهی هایی که با شرکت مرتبط است را  در ان قید می کنند.

برای تشکیل مجامع در اگهی دعوت صاحبان حتما باید تاریخ، دستور جلسه و محل تشکیل مجمع همراه با نشانی کامل و ساعت ذکر گردد. شایان ذکر است که مدت زمان انتشار اگهی تا تشکیل مجمع عمومی نباید بیشتر از 40 روز و کمتر از 10 روز باشد.

هر سهامداری که مایل است در مجمع عمومی شرکت حضور داشته باشد. قبل از تشکیل مجمع جهت مجوز ورود به جلسه باید ورقه سهمی که متعلق به خود می باشد را ارائه دهد.

متقاضیان باید بدانند جهت انجام امور ثبت شرکت در کرج نیاز به تخصص و اطلاعات کافی دارند در صورت اینکه نیاز به راهنمایی و مشاوره در زمینه ثبت شرکت دارید می توانید از مشاوران و متخصصان وکیل ثبت شرکتها اطلاعات لازم را کسب نمایید.

تنها سهامدارانی که اجازه ورود را دریافت کرده اند می توانند در مجمع شرکت کنند. ممکن است سهامداران خودشان یا وکیل قانونی شان در مجمع شرکت کنند. شایان ذکر است که هر سهامداری این اجازه را دارد که شخص دیگری را به جانشینی خود معین کند تا بتواند در مجمع حضور به هم رساند.

مجمع عمومی عادی 

شرکا و سهامداران وظیفه دارند که با توجه به قانون برای معین کردن راه و روش های سالانه شرکت سالی یکبار مجمع عمومی عادی شرکت را منعقد کنند.مجمع عمومی عادی شرکت بر روال و فعالیت یکساله شرکت نظارت می کند و وظایفی را بر عهده دارد که به شرح ذیل می باشد:

  1. انتخاب هیات مدیره.  
  2. انتخاب بازرسان شرکت. 
  3. تصویب ترازنامه. 
  4. تقسیم منافع .
  5. تصویب یا رد پیشنهاداتی که از طرف هیات مدیره و یا بازرسان و سهامداران شرکت ارائه می شود.  
  6. تعیین راه و روش شرکت و تصویب و یا اقدام به هر عملی که به صلاح شرکت باشد.

بعد از تصویب مجمع عمومی عادی بر اساس ماده90 قانون تجارت تقسیم کردن سود و پس انداز در میان سهامداران مجاز است.و تقسیم ده درصد از سود خالص میان سهامداران لازم و ضروری است.

حد نصاب تشکیل مجمع عمومی سالیانه 

حضور دارندگان حداقل بیش از نصف سهام با حق رای در مجمع عادی سالیانه ضروری است.اگر در اولین دعوت تعداد سهامداران به حد اندازه نرسد مجمع برای بار دوم تشکیل می شود و با عده ای از سهامداران که حق رای دارند به رسمیت شناخته می شوند و اجازه تصمیم داده می شود.به شرط اینکه در دعوت دوم نتیجه قید اول درج شده باشد.تصمیمات در مجمع عمومی سالیانه همیشه با اقلیت یعنی نصف به علاوه یک رای حاضرین در مجمع به تصویب می رسد.

مجمع عمومی فوق العاده 

مجمع عمومی فوق العاده در موارد خاص وویژه ای که برای شرکت ممکن است پیش بیاید ودر شایستگی مجمع عمومی عادی نباشد ولی برای تصمیم گیری در رابطه با ان ها نیازی به تصویب سهامداران باشد تشکیل می گردد.

مجمع  عمومی فوق العاده وظایفی دارند که  می توان به مواردی در تصمیم گیری مانند  تمدید یا کاهش  مدت شرکت ،تغییر نام یا محل شرکت و افزایش یا کاهش سرمایه یا تغییر موضوع شرکت یا تغییر در تعداد مدیران و مدت خدمت ان ها یا مجوز انتشار اوراق مشارکت و انحلال شرکت یا هر گونه تغییر در اساس نامه شرکت اشاره نمود.

با حداقل دارندگان بیشتر از دو سوم سهامی که حق رأی دارند یا نمایندگان انان در جلسه مجمع عمومی فوق العاده دارای حق رای باشند  رسمیت خواهد داشت. تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده زمانی در جلسه معتبر خواهد بود که دو سوم از سهامداران شرکت در جلسه حاضر شده باشند.  .

حد نصاب تشکیل مجمع عمومی فوق العاده  

زمانی مجمع عمومی فوق العاده به رسمیت میرسد که افراد دارای بیشتر از نصف سهام که حق رای هم دارند در جلسه حاضر شوند. اگر در اولین جلسه مجمع دعوت به حد نصاب نرسد شخصی جلسه را برگزار کرده است وظیقه دارد مجمع را برای دومین بار تشکیل دهد.با حضور افرادی که دارای بیشتر از یک سوم سهامداران که حق رای دارند مجمع دوم     به رسمیت می رسد و تصمیم گیری می نماید.به شرط اینکه در اگهی دعوت مجمع فوق العاده برای دومین بار درج گردد که علت تشکیل نشدن مجمع اول به حد اندازه نرسیدن بوده است.

مجمع عمومی شرکت چیست و انواع آن کدام است؟

از گردهمایی صاحبان سهام مجمع عمومی شرکت سهامی تشکیل می گردد.در اساسنامه شرکت دستورالعمل هایی مربوط به حضور عده لازم برای شکل گیری مجمع عمومی و ارای لازم برای گرفتن تصمیمات تعیین می گردد.ممکن است در مواردی که با توجه به قوانین مسئولیت خ��صی برای ان تعیین شده باشد.باتوجه به قانون و قوانین تجارت مجامع عمومی شرکت های سهامی به ترتیب عبارت اند از مجمع عمومی موسس.مجمع عمومی عادی.محمع عمومی فوق العاده می باشد.

آیا می‌توان مجمع عمومی عادی را در غیر مواعد سالیانه دعوت نمود؟

در مواقع لزوم هیات مدیره و بازرس می توانند مجمع عمومی عادی را به طور فوق العاده در صورتی که دستور جلسه مجمع در اگهی دعوت قید شود دعوت و بقرگزار نمایند.

مجمع عمومی مؤسس چه وظایفی بر عهده دارد ؟

وظایف مجمع عمومی مؤسس به قرار زیر است :

  1.  به گزارش مؤسسین و تصویب آن رسیدگی می کند  و نیزفراهم نمودن  پذیره‌نویسی تمامی سهام شرکت و پرداخت کردن مبلغ های لازم را برعهدا دارد.
  2.  طرح اساسنامه شرکت را تصویب  و در صورت لزوم، اصلاح آنرااصلاح می کند.
  3.  اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت را انتخاب می کند.
  4.  تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هرگونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.

اختیارات مجمع عمومی عادی سالیانه چیست و چه زمانی برگزار می‌شود ؟

جهت رسیدگی به صورت های مالی شرکت،رسیدگی به گزارش مدیران،بازرسان شرکت و تقسیم کردن سود و مبالغ جمع اوریشده  میان سهامداران،مجمع عمومی عادی سالیانه به صورت سالی یکبار در موعدی که در اساسنامه قید شده است تشکیل می گردد.

با حاضر شدن حداقل بیشتر از نیمی ازسهامداران به نسبت تعداد سهام مجمع عمومی عادی به رسمیت می رسد.و تصمیمات زمانی اعتبار کسب می کند  که همیشه با اکثریت نصف به علاوه یک ارا حاضر در جلسه رسمی مواجه باشد.

براساس قانون تجارت مهلت قانونی جهت تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه حداکثر 4ماه بعد از اتمام سال مالی شرکت است.از طریق انتشار اگهی در روزنامه های کثیر الانتشار ،سایت رسمی سازمان بورس و یاسایت شرکت دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی انجام می شود. حداقل 10روز و حداکثر 40 روز فاصله بین نشر اگهی و تاریخ تشکیل مجمع می باشد.  

مجامع عمومی عادی سالیانه شرکت‌های بورسی برای تقسیم سود و… معمولا در چه ماه‌هایی تشکیل می‌شود؟

سال مالی اکثر شرکت‌های بورسی پایان اسفند است و چون شرکت موظف هست که مجمع عادی سالیانه را حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی برگزار کند، بنابراین اکثر مجامع شرکت‌ها در تیر و خرداد برگزار می‌شود.

حد نصاب تشکیل و رأی‌گیری جلسات هیأت مدیره چه مقدار می‌باشد؟

حضور بیش از نصف اعضاء جهت شکل گیری جلسات  و جهت تصمیم‌گیری،‌ اجتماع  اکثریت آراء‌ حاضرین لازم می‌باشد مگر اینکه اساسنامه اکثریت بیشتری را تعیین کرده باشد.

شرکت‌های بورسی چگونه زمان و دستور جلسات مجامع عمومی خود را اعلام می‌کنند؟

شرکت‌ها موظف هستند که زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسه مجامع عمومی را در روزنامه‌های کثیرالانتشار و سایت اینترنتی خود درج کنند و مراتب را حداقل ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع افشا نمایند.

همچنین آگهی مجمع شرکت‌های بورسی در سایت www.codal.ir و سایت www.tsetmc.com قابل مشاهده است. 

قبل از برگزاری مجمعِ عادی سالانۀ شرکتهای بورسی چه اطلاعاتی منتشر می‌شود؟

 ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمعِ شرکت‌ها به منظور تصمیم‌گیریِ بهتر سهامدارانِ شرکت ، صورتهای مالی سالانه حسابرسی شده با کلیۀ یادداشت‌های پیوست آن و گزارش فعالیت هیئت مدیره به مجمع چاپ می گردد.

زمانی که شرکتِ بورسی، دارای شرکتهای پیروی کننده  باشد، علاوه بر اطلاعات ذکر شده ، صورتهای مالی تلفیقی حسابرسی شده و صورتهای مالی سالانه حسابرسی شدۀ شرکتهای پیروی کننده  چاپ می شود.شایان ذکر است که  جدول زمان‌بندی پرداخت سودنقدیِ پیشنهادی توسط هیئت مدیره قبل از برگزاری مجمع‌ عمومی ‌عادی اشکار می شود.

کلیه ی امور ثبتی خود را به وکیل ثبت شرکت ها بسپارید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

شرایط انتخاب اسم شرکت

برای انتخاب نام شرکت باید عوامل مختلفی را در نظر داشت و به دلیل اینکه هویت حقوقی به افراد میدهد باید قانون را بطور دقیق رعایت کنند و این اسم طبق همین قانون انتخاب گردد.

آگهی کاهش سرمایه

پس از کاستی ها و فزونی ها ی صورت گرفته بر روی سرمایه شرکت در طی فعالیت آن ، کاهش اجباری بر روی سرمایه کنونی و حال شرکت اعمال می گردد.

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده

در صورت لزوم هیئت مدیره شرکت و همچنین بازرسان می توانند مجمع عمومی عادی را به صورت مجمع عمومی فوق العاده تشکیل دهند

مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی مؤسس به مجمعی اطلاق می شود که تنها یک بار جهت بنا نهادن شرکت برگزار می شود و اولین مجمع شرکت سهامی محسوب می شود

پروانه بهره برداری چیست ؟

به مجوزی که به تمامی واحدهای صنعتی دارای جواز تأسیس یا عدم آن، برای مقاصدی من جمله، نصب ماشین آلات خط تولید، فراهم آوری منابع انسانی و همچنین تولید آزمایشی اعطا ‌می‌گردد، پروانه‌ی بهره برداری ‌می‌نامند

انتخاب اسم شرکت در کرج

اسم شرکت باید نوین باشد و پیش از این شخص دیگری همان نام را نباید به ثبت رسانده باشد و نامی که انتخاب می کند باید با دیگر اسامی که قبلا به ثبت رسیده دارای وجه تمایز و قابل شناسایی باشد

تفاوت جواز تأسیس و پروانه بهره برداری

سند نشانگر پیش‌بینی ظرفیت و نوع تولید یک محصول را جواز تأسیس گویند که زمان صدور آن پیش از تأسیس یک واحد صنعتی یا تولیدی است؛ اما پروانه‌ی بهره برداری، سند نشانگر نوع و ظرفیت تولید ایجاد شده‌ی یک محصول بوده که زمان صدور آن پس از تأسیس واحد صنعتی و قبل از آغاز تولید می‌باشد.

رتبه بندی ( اخذ گرید ) در کرج

معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جهوری معیارهای تشخیص صلاحیتی را مشخص کرده است که بر اساس آن در مورد رجحان شرکتها از لحاظ کیفیت و کمیت نسبت به یکدیگر امتیاز داده می شود که به آن گرید گفته می شود.

تغییر آدرس شرکت در کرج

اقدام به تغییر در آدرس شرکت می نمایید حالا بنا بر دلایلی این تغییرات انجام می شود جهت رسمیت یافتن می توان با تنظیم صورتجلسه ای در اداره ثبت شرکتها آن تغییرات را عملی سازید.

تنظیم طرح توجیهی در کرج

یکی از مسائل با اهمیتی که با ارائه طرح توجیهی میتوان از امتیازات آن بهره مند شد اخذ وام یا تسهیلات از بانکها می باشد

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟